GU10 LED jako vhodná náhrada bodových halogenových žárovek

Svět osvětlovací techniky je velmi pestrý, vyznat se v něm dokáže zamotat leckdy hlavu i odborníkovi, jen počet patic a koncovek do běžných svítidel v domácnosti existuje něco kolem patnácti typů a dalších dvacet jich napočítáte u automobilů. Kromě patic se pak rozlišují i technologie a principy, na nichž jednotlivé světelné zdroje pracují.

osvětlení v restauraci

GU10

Poměrně velmi rozšířený typ žárovek, které nejsou opatřeny Edisonovým závitem, nýbrž dvěma kolíčky ve tvaru osazených válečků. Koncovky mají průměr 5 mm a snadno je odlišíte od všech podobných typů s nacvakávacími kolíčky. Tyto jen lehce nastrčíte do objímky a pootočíte, aby zapadly do zářezů. Nejsou to však žárovky pro lampičky s transformátorem na nízké napětí, ale pracují přímo s napětím 230 V v rozvodné síti.

Vyskytují se nejčastěji v podhledových svítidlech ve formě známých „bodovek“ a mohou být umístěny všude tam, kde je vhodné směrové osvětlení, kde se netvoří nepříjemné stíny, a kde to nepůsobí rušivým dojmem. Mohou být umístěny jako stropní nebo nástěnné aplikace na toaletách, v koupelnách, v kuchyních, ale i v obývacích pokojích nebo v pracovnách.
osvětlení kuchyně

Přednosti LED osvětlení

Nízký příkon, vysoký výkon – účinnost přeměny elektrického proudu na světelnou energii je velmi vysoká, dosahuje až 95 procent. Přitom příkon je natolik nízký, že vůbec nezatíží rodinný rozpočet. Ve srovnání se svými halogenovými předchůdci jde o mnohem méně náročný světelný zdroj z hlediska spotřeby elektřiny.

Odolnost proti prohoření – u halogenových žárovek často docházelo k jejich propalování vlivem vznikajícího nadměrného tepla. U těchto zdrojů k tomuto jevu nedochází, pouze se mírně zahřívá napájecí zdroj v patici.

Dlouhá životnost – jistě oceníte i fakt, že nebude třeba každý rok měnit prasklé halogenky a kvůli tomu absolvovat výstup po štaflích a zbytečný nákup náhradních žárovek.  GU10 LED vám vydrží několikanásobně déle, průměrná doba životnosti se odhaduje u LED technologií od 20 do 80 tisíc hodin.